Nowy zbiór: „The spatiality of urban safety and care. A qualitative study of young women’s life trajectories in Argentina”

W ADJ opublikowany został nowy zbiór danych, zatytułowany „The spatiality of urban safety and care. A qualitative study of young women’s life trajectories in Argentina”. Autorką zbioru jest Anna Bednarczyk. Projekt, z którego pochodzą dane, miał na celu zbadanie kwestii bezpieczeństwa młodych kobiet, mieszkających w zmarginalizowanych dzielnicach argentyńskiego miasta Córdoba, z perspektywy koncepcji kolektywnej opieki i sieci wzajemnego wsparcia. Projekt został sfinansowany przez Narodowe Centrum Nauki (grant Preludium). W skład zbioru wchodzą zanonimizowane transkrypcje wywiadów indywidualnych i grupowych w języku hiszpańskim, przeprowadzonych w 2022 roku z 29 osobami.

Seminarium Historii Mówionej: wywiady z ukraińską uchodźczynią

26 lutego odbyło się w IFiS PAN Seminarium Historii Mówionej. Podczas seminarium omawiane były dwa wywiady z ukraińską uchodźczynią, przeprowadzone w 2023 i 2024 r. przez dr hab. Annę Wylegałę, prof. IFiS PAN, w ramach projektu „Świadectwa wojny” (U-CORE). Informacje o dwóch etapach projektu można znaleźć na stronach: https://swiadectwawojny2022.org/ i https://u-core.org/. Tematem rozmowy była także metodologia i etyka gromadzenia i udostępniania tego typu materiałów.

Seminaria Historii Mówionej współorganizowane są  przez Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce UW, Archiwum Danych Jakościowych IFiS PAN oraz Polskie Towarzystwo Historii Mówionej. Inicjatywie patronuje „Wrocławski Rocznik Historii Mówionej”. Osoby, które chciałyby wziąć udział w kolejnych spotkaniach lub otrzymać więcej informacji, proszone są o napisanie na adres: seminariumoralhistory@gmail.com.

Seminarium Historii Mówionej: wywiad z działaczem społecznym i ekologicznym z Dolnego Śląska

22 stycznia odbyło się w IFiS PAN Seminarium Historii Mówionej (SHM), podczas którego dr Marek Szajda (Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”, Centrum Historii Zajezdnia / Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN) zaprezentował wywiad z działaczem społecznym i ekologicznym z Dolnego Śląska. Wywiad przeprowadzono w ramach projektu, którego celem jest opisanie – na przykładzie Sudetów Zachodnich – przejawów aktywności społecznej ukierunkowanej na przeciwdziałanie skutkom degradacji przyrody oraz ochronę środowiska naturalnego w Polsce.

Seminaria Historii Mówionej współorganizowane są  przez Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce UW, Archiwum Danych Jakościowych IFiS PAN oraz Polskie Towarzystwo Historii Mówionej. Inicjatywie patronuje „Wrocławski Rocznik Historii Mówionej”. Osoby, które chciałyby wziąć udział w kolejnych spotkaniach lub otrzymać więcej informacji, proszone są o napisanie na adres: seminariumoralhistory@gmail.com.

Konferencja „Polska w europejskich i światowych infrastrukturach badawczych”

Maciej Melon i Danuta Życzyńska-Ciołek z ADJ IFiS PAN wzięli udział w konferencji „Polska w europejskich i światowych infrastrukturach badawczych”, zorganizowanej przez Centrum Badań nad Rodzinami i Generacjami Szkoły Głównej Handlowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Warszawa, SGH, 16–17 stycznia 2025). Podczas drugiego dnia konferencji, który poświęcony był infrastrukturom z obszaru nauk społecznych i humanistycznych, przedstawiciele ADJ zaprezentowali Repozytorium Danych Społecznych.

Nowy zbiór: „Sociolinguistics of the Caquetá-Putumayo River Basins Dataset”

W ADJ opublikowany został nowy zbiór danych, zatytułowany „Sociolinguistics of the Caquetá-Putumayo River Basins Dataset”. Zbiór zawiera indywidualne informacje genealogiczne, a także dane dotyczące relacji rodzinnych, więzi małżeńskich i repertuaru językowego kilku rdzennych grup, żyjących w dorzeczu Caquetá-Putumayo w Kolumbii. Dane zostały zebrane podczas badań terenowych przeprowadzonych w 2024 r. w Leticii (Kolumbia) przez językoznawczynię, dr Katarzynę I. Wojtylak. Badania były elementem interdyscyplinarnego projektu pt. „Social Limits of Languages: The Dynamics of Contact in Northwest Amazonia”, którego celem było opracowanie ram analitycznych do badania wzorców dyfuzji w sytuacjach kontaktu językowego wśród rdzennych języków regionu Caquetá-Putumayo. Projekt sfinansowało Narodowe Centrum Nauki (program grantowy SONATA 16).

Nowy zbiór: „’Paltry Pensions’ in the Context of the Sense of Social Justice and the Goals of Pension Policy”

W ADJ opublikowany został zbiór pt. „’Paltry Pensions’ in the Context of the Sense of Social Justice and the Goals of Pension Policy”. Zawiera on dane jakościowe z projektu poświęconego osobom otrzymującym z ZUS-u emerytury niższe od emerytury minimalnej (tzw. groszowe). Projekt jest obecnie realizowany w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, a finansuje go Narodowe Centrum Nauki. W skład zbioru wchodzą transkrypcje wywiadów indywidualnych z emeryt(k)ami i ekspert(k)ami, a także dokumenty parlamentarne i artykuły z wybranych portali informacyjnych, poświęcone emeryturom niższym od emerytury minimalnej. Autorami zbioru są: dr Danuta Życzyńska-Ciołek, Piotr Drygas, Ewa Potępa, dr Klaudia Wolniewicz-Słomka, i dr Marta Kołczyńska.

Seminarium Historii Mówionej: wywiady z Gdańszczankami

18 grudnia odbyło się w IFiS PAN Seminarium Historii Mówionej. Uczestnicy analizowali dwa wywiady nagrane z kobietami urodzonymi w 1935 roku w Gdańsku. Wywiady te należą do kolekcji „Gdańszczanie”, będącej częścią Gdańskiego Archiwum Historii Mówionej (GAHM), które działa przy Muzeum Gdańska. Rozmowy wybrał oraz wprowadzenie wygłosił dr Andrzej Hoja – historyk, archiwista, kurator, twórca i koordynator GAHM, ekspert w Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie.

Seminaria Historii Mówionej współorganizowane są  przez Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce UW, Archiwum Danych Jakościowych IFiS PAN oraz Polskie Towarzystwo Historii Mówionej. Inicjatywie patronuje „Wrocławski Rocznik Historii Mówionej”. Osoby, które chciałyby wziąć udział w kolejnych spotkaniach lub otrzymać więcej informacji, proszone są o napisanie na adres: seminariumoralhistory@gmail.com.

Nowy zbiór: „Systemy orientacyjne w komunikacji zbiorowej a kulturowy wymiar unikania niepewności”

W ADJ opublikowany został zbiór pt. „Systemy orientacyjne w komunikacji zbiorowej a kulturowy wymiar unikania niepewności – analiza behawioralna i semiotyczna wybranych miast Europy”, którego autorem dr Kamil Olender z Uniwersytetu Wrocławskiego. Zbiór zawiera materiały wytworzone w ramach grantu „Miniatura” Narodowego Centrum Nauki. Badanie dotyczyło oceny systemów orientacyjnych w transporcie zbiorowym w kontekście elementów tożsamościowych miasta i regionu w zestawieniu z wymiarami kultur w ujęciu Geerta Hofstede.

Szkolenie z wykorzystania Repozytorium Danych Społecznych

29 listopada 2024 Maciej Melon z zespołu ADJ oraz Magdalena Bielińska z Platformy Otwartej Nauki działającej w ramach Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW  poprowadzili szkolenie online poświęcone zarządzaniu danymi badawczymi i korzystaniu z Repozytorium Danych Społecznych (https://rds.icm.edu.pl/). Szkolenie przeznaczone było dla pracowników Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego i zostało podzielone na dwie części: omówienie podstaw zarządzania danymi badawczymi wraz z prezentacją repozytorium oraz instrukcję deponowania przykładowego zbioru danych.

Seminarium Historii Mówionej w listopadzie 2024

W listopadzie 2024 odbyło się kolejne Seminarium Historii Mówionej. 27 listopada p. Monika Szewczyk, doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, zaprezentowała wywiad dotyczący udziału w protestach związanych z zaostrzeniem prawa aborcyjnego, zrealizowany w ramach zajęć z metody biograficznej, prowadzonych przez prof. Grażynę Kubicę na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Seminaria Historii Mówionej współorganizowane są  przez Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce UW, Archiwum Danych Jakościowych IFiS PAN oraz Polskie Towarzystwo Historii Mówionej. Inicjatywie patronuje „Wrocławski Rocznik Historii Mówionej”. Osoby, które chciałyby wziąć udział w kolejnych spotkaniach lub otrzymać więcej informacji, proszone są o napisanie na adres: seminariumoralhistory@gmail.com.