Seminarium Historii Mówionej: wywiad z kolekcji lubelskiego Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”

27 marca odbyło się Seminarium Historii Mówionej. Uczestnicy analizowali wywiad pani Wioletty Wejman, przeprowadzony w 2013 r. z kobietą pochodzenia żydowskiego, panią Anną Mass, urodzoną w 1921 r. w Lublinie. Wywiad nagrano w ramach programu „Historia Mówiona” realizowanego w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” (Lublin). Celem programu jest utrwalenie indywidualnych losów mieszkanek i mieszkańców Lublina i okolic.

Seminaria Historii Mówionej współorganizowane są przez Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce UW, Archiwum Danych Jakościowych IFiS PAN oraz Polskie Towarzystwo Historii Mówionej. Inicjatywie patronuje „Wrocławski Rocznik Historii Mówionej”.

Nowy zbiór: „Młodzi i pandemia”

W ADJ opublikowany został zbiór „Młodzi i pandemia”, którego autorką jest dr hab. Magdalena Radkowska-Walkowicz, prof. Uniwersytetu Warszawskiego. Zbiór zawiera materiały zbierane przez Interdyscyplinarny Zespół Badań nad Dzieciństwem Uniwersytetu Warszawskiego w ramach trzech projektów badawczych: dwóch już zakończonych (Dziecięce Archiwum Pandemii i Zmiana. Dziecięce doświadczenie pandemii) oraz jednego trwającego (Pandemiczne i postpandemiczne światy dzieci). Projekty mają na celu zbadanie doświadczeń i opinii dzieci na temat pandemii COVID-19 z perspektywy badań nad dzieciństwem (childhood studies).

Zbiór zawiera zróżnicowane materiały, m.in. rysunki i listy dzieci, transkrypcje ich wypowiedzi, wywiady z dorosłymi ekspertami, ulotki informacyjne o jednym z badań, kalendarium pandemii.

Nowy zbiór: „Podążając za smartfonem: Etnografia nowych miejskich kultur usieciowionych jednostek”

W ADJ opublikowany został nowy zbiór pt. „Podążając za smartfonem: Etnografia nowych miejskich kultur usieciowionych jednostek”. Jego autorem jest dr hab. Mirosław Filiciak, prof. Uniwersytetu SWPS. Projekt, z którego pochodzą dane, poświęcony był wykorzystywaniu smartfonów w wielkim mieście. Badano, jak osoby reprezentujące różne grupy społeczne (tzn. o różnym statusie społecznym, poziomie wykształcenia, dochodu i w różnym wieku) używają nowych, przenośnych technologii, rozumianych jako nośniki usieciowionego indywidualizmu. Badanie przeprowadzono w latach 2021-2023 w Warszawie. Badacze zrealizowali blisko 120 wywiadów (w tym wywiady eksperckie) i obserwacji. Ze względu na brak zgód respondentów w ADJ udostępniono jedynie 15 transkrypcji wywiadów.

Badanie zostało sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki w ramach grantu nr 2019/33/B/HS2/02856.

Seminarium Historii Mówionej: historia społeczności żydowskiej Białowieży

28 lutego odbyło się Seminarium Historii Mówionej. Uczestnicy analizowali wywiad, nagrany z mężczyzną urodzonym w 1934 r., który spędził dzieciństwo (w tym okres II wojny światowej) w Białowieży. Wywiad przeprowadziła pani Katarzyna Winiarska – animatorka kultury i edukatorka związana z Puszczą Białowieską, twórczyni Wirtualnego Muzeum Historii Żydów w Białowieży, doktorantka w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego. Nagranie pochodzi z zespołu wywiadów zbieranych przez nią w celu opisania historii społeczności żydowskiej Białowieży.

Seminaria Historii Mówionej współorganizowane są  przez Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce UW, Archiwum Danych Jakościowych IFiS PAN oraz Polskie Towarzystwo Historii Mówionej. Inicjatywie patronuje „Wrocławski Rocznik Historii Mówionej”.